اجرای امر به معروف و نهی از منکر سبب کاهش جرائم می شود

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: اجرایی شدن فریضه امر به معروف و نهی از منکر سبب کاهش بسیاری از جرائم و آسیب‌های اجتماعی در سطح جامعه می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بوتیا ؛  حمید خالقی” معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان با بیان اینکه قضاوت به معنای احقاق حق و برقراری عدالت است، اظهار کرد: برقراری عدالت رکن اصلی هر جامعه‌ای است و  کشور ما با توجه به اینکه جامعه‌ای عدالت محور و دینی هستیم و حساسیت بسیاری در این زمینه وجود دارد، وظیفه سنگین‌تر و حساستر می‌شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان خاطر نشان کرد: کار قاضی قضاوت بر جان، مال و ناموس مردم است که این اقدام دقت زیادی را می‌طلبد و بر حساسیت و دشواری این وظیفه شرعی و تکلیف الهی می‌افزاید.

وی به مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از وقوع جرم اشاره کرد و افزود: جامعه و بستر فرهنگی و اجتماعی آن نقطه ثقل پیشگیری از وقوع جرم است و برای محقق شدن امر پیشگیری از وقوع جرم باید تمامی ابعاد امر پیشگیری با برنامه ریزی صحیح و دقیق مد نظر قرار گیرد و برای هر کدام از آن‌ها برنامه ریزی علمی و جامعی برای کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت طراحی و اجرا شود.

مستشار شعبه دهم دادگاه تجدید نظر دادگستری استان کرمان افزود: کم توجهی یا غفلت از هر کدام از ابعاد پیشگیری از وقوع جرائم و آسیب‌های اجتماعی، مسیر تحقق این امر را با دشواری‌هایی همراه می‌کند.

وی افزود: پیشگیری‌های فرهنگی و اجتماعی، حقوقی و قضائی، وضعی و امنیتی به عنوان مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از وقوع جرم مد نظر قرار گرفته و هر کدام از این زمینه‌ها با روش‌های خاص خود با برنامه ریزی دقیق مورد توجه و در دستور کار قرار گرفته است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: با توجه به بررسی‌های انجام شده یکی از دلایل عمده و مهم ارتکاب جرم، ریشه در عدم اطلاع و آگاهی مرتکبین جرائم از موضوعات و مسائل مختلف حقوقی است، لذا آموزش و ارتقا آگاهی‌های حقوقی تمامی افراد جامعه که تأثیر بسزایی در پیشگیری از وقوع جرائم و کاهش ورودی پرونده‌های قضائی به همراه خواهد داشت.

دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For:  اجرای امر به معروف و نهی از منکر سبب کاهش جرائم می شود

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.