امر به معروف مسئولین خطاب به آقای روحانی+فیلم سخنان روحانی

جدایی اسلام از قوانین در حالی مطرح شده است که قوانین در کشور ما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بر اساس اسلام و در حدود قانون اساسی تنظیم شده است و امکان ورود هرگونه قانون خلاف قوانین اسلام به قوانین کشور مسدود شده است.

آقای روحانی در جمع برخی از فرماندهان و مسئولین در نیروی انتظامی اظهار داشت: لازم نیست تا در همه موارد نیروی انتظامی اسلام را اجرا نماید بلکه باید قانون را به اجرا دربیاورد. این اظهارات ایشان اگر چه مورد استقبال رسانه های بیگانه و اپوزیسیون قرار گرفته و با خوشحالی این سخنان را منتشر می کردند، اما واکنش های زیادی در داخل به همراه داشت.

آیت الله نوری همدانی، به عنوان یکی از مراجع تقلید در اولین واکنش به این اظهارات، ضمن انتقاد از اظهارات رئیس جمهور، فرمودند: اینکه گفته می شود وظیفه نیروی انتظامی اجرای احکام اسلامی نیست، یعنی در جامعه امر به معروف و نهی از منکر نشود، در حالی که امر به معروف وظیفه‌ای همگانی است و همه باید ملزم به اجرای آن باشند و این سخن که گفته شود نیروی انتظامی مسئول اجرای احکام اسلامی نیست، سخنی نادرست است و مسئولان با اظهارات خود نباید به گونه ای در جامعه القا کنند که اسلام و قانون دو مقوله متفاوت است.

در ادامه این واکنش‌ ها آیت الله مکارم شیرازی، در واکنش به این اظهارات آقای روحانی، خاطرنشان کردند: این سخنان از سه جهت دارای اثر منفی است: نخست اینکه معلوم مى‌شود قوانین ما چیزى غیر از قوانین اسلامى است؛ دوم اینکه اینگونه سخنان روحیه نیروى انتظامى را تضعیف مى‌کند و سوم اینکه چراغ سبزى است که به افراد آلوده به انواع مفاسد اخلاقى و مجالس کثیف و مانند آن داده مى‌شود که از این به بعد آزاد هستید و پلیس کارى به شما ندارد.

در همین راستا مقام معظم رهبری خاطرنشان کردند: مقابله با ناامنی‌های روانی در جامعه همچون نگرانی خانواده‌ها از حضور فرزندانشان در خیابان‌ها و بوستان‌ها به دلیل احتمال کشیده شدن آنها به سمت مواد مخدر و یا نگرانی از کشانده شدن جوانان به سمت فحشا و منکرات، بسیار بااهمیت‌تر از مقابله با ناامنی‌های فیزیکی است و باید با چنین ناامنی‌هایی به‌ طور جدی مقابله شود.

پس از واکنش صریح مراجع تقلید و همچنین تبیین وظایف نیروی انتظامی از سوی مقام معظم رهبری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم اعتراض خود را نسبت به اظهارات روحانی نشان دادند.

محمد علی اسفنایی، نائب رئیس کمیسیون حقوقی مجلس هم در ادامه واکنش ها با بیان اینکه این جمله‌ سنگین و پر معنایی است، اظهار داشت: به برکت نظام جمهوری اسلامی، همه قوانین جاری و ساری کشور در برگیرنده شرع انور اسلام است. من گمان نمی‌کنم پلیس از خود کاری انجام بدهد، بلکه ‌‌تمام کارهایی هم که در این حوزه انجام می‌شود قانونی است.

احمد بخشایش هم در ادامه این واکنش‌ها با انتقاد از این سخنان روحانی اظهار داشت: به نظر می‌رسد، ‌رئیس جمهور به این قضیه اعتقاد ندارد‌ و معنی حرف ایشان این است که پلیس به این کار‌ها کاری نداشته باشد. اگر قانون گفته، جلوی آن را بگیرند، اما اگر قانونی در این باره وجود ندارد، پلیس دخالتی در این باره نکند. من حس می‌کنم ‌منظورشان از این سخنان این است که پلیس امنیت را در جامعه ایجاد کند و به سمت امنیتی کردن جامعه نرود. روحانی به برخورد با بدحجابی اعتقاد ندارد، ولی این را در لفافه می‌گوید و به صراحت نمی‌گوید.

در این راستا برخی از نمایندگان هم از سخنان روحانی استقبال کردند و این اظهارات را در راستای تفسیر به رأی نکردن برخی از قوانین اسلام دانسته اند که در همین خصوص کمال پیرموذن گفت: قوانین موجود در کشور بر پایه قانون اسلام تدوین شده ‌و نباید با تفسیر به رأی، خدای نکرده چهره اسلام و چهره انقلاب اسلامی مشوش شود. امیدوارم قانون اساسی ملاک عمل همه ما از رئیس جمهور گرفته تا سرباز صفر قرار گیرد.

این اظهارات دو پهلو از سوی روحانی این مطالبه را در برخی از افراد دیگر به وجود آورد که باید در این خصوص رفع ابهام شود در همین راستا محمد سلیمانی یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: باید از خود آقای روحانی خواست ‌در این باره توضیح دهد و‌ شفاف برای مردم بگوید که منظورش از این حرف‌ها چه بوده است. این جمله در جامعه ایجاد ابهام خواهد کرد و باید این ابهامات برطرف شود. این جمله، زیبنده رئیس‌جمهور ما نیست‌ و جمله بسیار چند پهلو و گنگی است.

از طرف دیگر هم در مقدمه قانون اساسی قوه مجریه، مجری احکام و مقررات اسلامی دانسته شده و هم در اصل ۱۱۳ رئیس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی خوانده شده که خود را منطبق با احکام و شریعت می داند. همچنین با توجه با اینکه از منظر حقوقی وزارت کشور و پلیس زیر مجموعه قوه مجریه تعریف می شود، از این قاعده مستثنی نبوده و لاجرم پلیس جمهوری اسلامی نیز باید مجری احکام اسلام باشد.

کریمی قدوسی از نمایندگان عضو جبهه پایداری مجلس مدعی شد: روحانی اگر حرف خود را پس نگیرد و در محضر علما و شهدا استغفار نکند و از مردم عذرخواهی نکند، همان اتفاقاتی که در گذشته اسلام بر سر پیشینیان آورد بر سر او می‌آورد. چرا آقای رئیس جمهور برخلاف اصول حاکم بر همدلی و همزبانی عمل می‌کند، اصل برای نظام و ملت حمایت از خادمان و مسئولان است، مگر اینکه به آرمان‌های انقلاب و اسلام بی‌توجهی کنند. کریمی با یادآوری صحبت‌های وزیر نفت دولت موقت اظهار داشت: این وزیر عنوان کرد اجرای احکام اسلام مقدور نیست، در همان زمان شهید بهشتی سینه چاک کرد و به میدان آمد و بر دهن جسارت کننده اسلام زد. در مجلس خبرگان قانون اساسی بنی صدر به شهید بهشتی در خصوص شروط احراز صلاحیت رئیس جمهور مبنی بر مومن بودن به انقلاب و مذهب رسمی یعنی اسلام اعتراض کرد که مورد اعتراض شهید بهشتی قرار گرفت.
همچنین تعدادی از نمایندگان مردم در مجلس طی نامه‌ای به رئیس جمهور به انتقاد از وی به خاطر اظهاراتش در همایش پلیس پرداختند. بخشی از نامه فوق که به امضای ۱۲۱ نماینده مجلس رسیده است بدین شرح است:
از باب‌النصیحه‌الائمه‌المسلمین معروض می‌دارد: با عنایت به مطالب فوق از شما که در کسوت روحانیت هستید و عمرتان در تبلیغ اسلام گذشته است و هم‌اکنون در راس قدرت اجرایی کشور می‌باشید توقع آن است که در هر محفل و جلسه‌ای از جمله در جمع فرماندهان نیروی انتظامی کشور از اسلام دفاع کنید نه آنکه برای نیرویی که حافظ امنیت مردم و مجری ماموریت‌های مصوب است دستور بدهید، موظف به اجرای اسلام نیست! پس چه کسی یا کسانی موظف به اجرای اسلام هستند؟ آیا فقط عده‌ای خاص همانند روحانیت (که شما هستید) یا مراجع تقلید عظام (که موضع‌گیری الهی کرده‌اند) و … وظیفه دارند؟ آیا سخن شما بدان معنی نیست که دین از سیاست جدا است؟ آیا قوانین مصوب غیر اسلامی است؟ آیا این به معنی تعطیل شدن واجبات از جمله امر به معروف و نهی از منکر نیست؟ آیا نباید قانون اساسی در اصول اول- دوم- بند یک اصل سوم – چهارم و پنجم و … را در راستای ماموریت‌های قوای سه‌گانه و نهادها عملی کرد؟ آیا نباید نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌ها را دعوت به کلام خداوند و پیامبر اعظم نمود تا از مخمصه‌ها و گرفتاری‌ها نجات پیدا کنند؟
امر به معروف و نهی از منکر در واجب فراموش شده
دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For:  امر به معروف مسئولین خطاب به آقای روحانی+فیلم سخنان روحانی

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.