تحقق منویات مقام معظم رهبری، دستور کار ستاد احیای امر به معروف قروه

به گزارش خبرنگار واجب فراموش شده، نشست ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر شهرستان قروه دوشنبه شب در فرمانداری این شهرستان تشکیل شد.

سعید شعبانی، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه قروه در این نشست گفت: رهبر معظم انقلاب امسال برای نخستین بار در سخنان نوروزی خود در مشهد مقدس، از امر به معروف و نهی از منکر به عنوان زیربنای همه حرکات اجتماعی اسلام نام بردند که این توجه ویژه حاکی از لزوم توجه ویژه به این دو فریضه در سال جاری است لذا برنامه‌ریزی سال جاری ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر بر مبنای منویات مقام معظم رهبری و در راستای احیاء، ترویج و نهادینه‌کردن این دو فریضه خواهد بود. در حال حاضر شورای امر به معروف و نهی از منکر در سطح ۴۰ اداره، ۲۲ اتحادیه صنفی، ۲۲ اتحادیه کارگری، ۱۴ مسجد، ۳۵ هیئت مذهبی و ۱۲۰ شورای دانش‌آموزی فعال است. هدف اصلی این ستاد فراگیرکردن فرایض دینی است که بسترسازی برای پذیرش تذکر لسانی موضوع مهمی در این ارتباط  است.

شعبانی به عنوان دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر قروه متذکر شد: برخی از مصادیق معروف و منکر جامعه با شناسایی دقیق، در قالب تحقیق‌های علمی و پژوهشی به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی واگذار شده است، تا با دیدگاه‌های تخصصی نقد و راهکار مناسب ارائه شود. نقش هر مسلمان در تعیین سرنوشت جامعه و تعهدی که باید در پذیرش مسؤولیت های اجتماعی داشته باشد، ایجاب می‌کند که او ناظر و مراقب همه اموری باشد که پیرامون وی اتفاق می‌افتد. امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک ساز و کار برای اصلاح فرد و جامعه و برترین، مؤثرترین و جامع ترین نظام اصلاحی به شمار می رود.

حجت‌الاسلام صفرعلی احیا، امام جمعه شهرستان قروه و رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر در این نشست بیان کرد: یکی از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر تلاش در راستای تحقق شعار سال و حمایت از راهکارهایی است که بتواند همدلی و هم‌زبانی را توسعه دهد. شوراهای امر به معروف و نهی از منکر ادارات یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در تحقق شعار سال هستند که به عنوان نماینده دولت می‌توانند با ارباب رجوع که بخشی از بدنه ملت است، همدل و هم‌زبان شوند. باید با واقعیات جامعه پیش رفت و از نگرش موردی به منکرات پرهیز کرد چرا که پرداختن به یک موضوع خاص دیگر معروفات و منکرات را به حاشیه خواهد برد.

شعبان سپهر، فرماندار شهرستان قروه در این نشست اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر از اعظم شعائر دین و محکم ترین علامت دینی  است و مقصد کلی از بعثت انبیا و ائمه و اوصیا بوده است. امر به معروف و نهی از منکر از فروع دین اسلام و اجرای آن موجب برپا شدن واجبات و از بین رفتن منکرات و برقراری امنیت و آسایش در جامعه می‌شود. از نظر اسلام جامعه انسانی یک واحد به هم پیوسته است که اگر جلوی میکروب‌های موجود در یک عضو گرفته نشود، ناراحتی و مرض از یک عضو به سایر اعضا سرایت خواهد کرد. امر به معروف و نهی از منکر به منزلۀ واکسیناسیون جامعه و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های روحی و روانی است. بر این اساس امر به معروف و نهی از منکر برای تمام جوامع ضرورت تام دارد.

حجت الاسلام حسن رهبر، معاون فرهنگی ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر در این نشست افزود: با هدف ترویج سبک زندگی اسلامی از مهرماه سال گذشته تاکنون ۵۰۰ گفتمان دینی در مدارس شهرستان قروه برگزار شده است. همه ساله از اول مهر تا اواخر اردیبهشت گفتمان های دینی در مدارس شهرستان برگزار می‌شود که بخش مهمی از آن به تبیین فریضه امر به معروف و نهی از منکر اختصاص دارد.

امر به معروف و نهی از منکر در واجب فراموش شدهrahbar

دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For:  تحقق منویات مقام معظم رهبری، دستور کار ستاد احیای امر به معروف قروه

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.