من اگر کافر و بی دین و خرابم، به تو چه؟ “کفریات سیمین بهبهانی”+شعر جوابیه

به گزارش خبرنگار واجب فراموش شده، شعر و ادبیات یکی از مهمترین ابزار تبلیغاتی می باشد، تا حدی که امام خامنه ای می فرمایند:

“خلفا به شاعران پول می دادند، برای این که مثلاً در مدح بنی امیه یا بنی عباس و در باب این که اینها برحقند، شعر بگویند. امروز هم پول میدهند و میگویند به ابتذال بکشید و اسلام را قدح کنید و اهل بیت را مورد مذمت قرار بدهید و شیعه را خراب کنید. الان در دنیا دهها نویسنده‌ی مزدور قلم‌به‌مزد وجود دارند که صاحب ذوق و هنر هم هستند و از این پولهای بیحسابِ دلارهای نفتی میگیرند و کتاب مینویسند. من – به قول مشهدیها – بُری کتاب از همین مواردی که اینها علیه اسلام و تشیع و امام(ره) و جمهوری اسلامی و ماها نوشته‌اند، دارم. تبلیغات است دیگر؛ تبلیغات با شیوه‌های خوب، اما با محتواهای بد. ببینید چه قدر قضیه اهمیت دارد.

حالا اگر مداحی بتواند یک شعر خوب را که دارای مضمون و محتوای خوبی باشد، با صدای خوبی بخواند، شما ببینید که چه قدر خدمت بزرگی است. بسم‌اللَّه، این گوی و این میدان. منتها شرط اولش این است که شعر خوب باشد. اگر شعر خوب نبود، همه‌ی این فضایلی که ذکر کردم، هیچ کدام نخواهد بود. این نکته را بدانید. کسانی که این خصوصیات را داشته باشند، اگر یک قصیده را در مکان مناسب و با زبان و قالب و محتوای بایسته و حنجره‌یی مساعد بخوانند، شما ببینید که چه تأثیری خواهد گذاشت. البته این حنجره، مسأله‌ی مستحبی و نافله‌ی شعر است؛ فریضه‌اش همان شعر میباشد. یعنی چنانچه شعر با صدای خوش همراه شد، تأثیرش مضاعف میشود؛ اما در استخوان‌بندی این کار، صدای خوش دخالتی ندارد. اگر صدای خوش بود و این شعر را با آن محتوای خوب و با آن الفاظ زیبا و با آن مضمونی که مورد نیاز است، همراهی کرد، ارزش آن دو برابر میشود. یقیناً قصیده‌یی را که کسی این گونه بخواند، ارزش آن از یک سخنرانی یکساعته‌ی یک آدم دانشمند بیشتر است.”(۱)

یکی از افرادی که متأسفانه در برخی از اشعار خود تواناییش را در مسیر اهداف دشمنان اسلام به کار بسته است، جناب خانم سیمین خلیلی می باشد، که در ذیل به اختصار به معرفی شخصیت و یکی از اشعار منتسب به ایشان می پردازیم:

سیمین خلیلی معروف به “سیمین بهبهانی” ، فرزند عباس خلیلی (شاعر و نویسنده و مدیر روزنامه اقدام) از شاعران شناخته شده زمان خود بود، در انجمن نسوان وطن خواه عضویت داشت و مدتی هم سردبیر روزنامه آینده ایران بود.

به عضویت  کانون بانوان و حزب دموکرات هم درآمد و به عنوان معلم زبان فرانسه در  وزارت فرهنگ آن زمان (آموزش و پرورش) خدمت می کرد.
خانم بهبهانی همچنین سال ها دبیر آموزش و پرورش بوده و شاگردان او خاطرات نیکی از او دارند.

وی جوایز متعدد ادبی و حقوق بشری نیز دریافت کرده است.

سیمین بهبهانی و به خاطر تسلطی که بر اوزان شعر فارسی داشت و وزن های جدیدی که خود ایجاد کرده بود مورد استقبال سازندگان آثار موسیقایی قرار گرفت. تازه ترین مورد، سروده «چرا رفتی» با صدای همایون شجریان است.(۲)

حالا توجه شما را به یکی از اشعار منتسب به ایشان که در مقابله با یکی از ضروریات دین مبین اسلام یعنی امر به معروف و نهی از منکر سروده شده است، جلب می نماییم:

10948509_967659296592573_1606141266_n

 

من اگر کافر و بی دین و خرابم؛ به تو چه؟
من اگر مست می و شرب و شرابم ؛ به توچه؟
تو اگر مستعد نوحه و آهی٬ چه به من؟
من اگر عاشق سنتور و ربابم ؛ به تو چه؟
تو اگر غرق نمازی٬چه کسی گفت چرا؟
من اگر وقت اذان غرقه به خوابم ؛ به تو چه؟
تو اگر لایق الطاف خدایی٬ خوش باش.
من اگر مستحق خشم و عتابم ؛به تو چه؟
دُنیا گر چه سراب است به گفتار شما
من به جِد طالب این کهنه سرابم ؛به تو چه؟
تو اگر بوی عرق میدهی از فرط خلوص!
و من ار رایحه ی مثل گلابم؛ به تو چه؟
من اگر ریش٬ سه تیغ کرده ام از بهر ادب .
و اگر مونس این ژیلت و آبم ؛ به تو چه؟
تو اگر جرعه خور باده کوثر هستی!
من اگر دُردکش باده ی نابم ؛ به تو چه؟
تو اگر طالب حوری بهشتی٬ خب باش!
من اگر طالب معشوق شبابم ؛ به تو چه؟
تو گر از ترس قیامت نکنی عیش عیان.
من اگر فارغ از روز حسابم ؛ به تو چه؟

 

“جوابی برای کفریات سیمین بهبهانی

کفر و بی دینی ات ای یار , به ما مربوط است,
بشنو این پند گهربار , به ما مربوط است.
تو که با لهو و لعب در پی مستی هستی,
میکنی جمع، گرفتار , به ما مربوط است.
بی خیالت بشوم بارش طوفان بلا,
میرسد از درو دیوار , به ما مربوط است.
آنچه آمد به سر طایفه نوح نبی ,
میشود واقعه تکرار , به ما مربوط است.
من اگر لایق الطاف خدایم , به تو چه؟
تو کنی جامعه بیمار , به ما مربوط است.
تو به این کوه گنه عامل شیطان گشتی ,
شده ای نوکر دربار به ما مربوط است.
گر تو سوراخ کنی کشتی این جامعه را ,
میشود غرق به ناچار، به ما مربوط است.
تو که با چنگ و ربابت همه مردم را ,
 میکنی مستعد نار , به ما مربوط است.
دین من داده اجازه که دخالت بکنم ,
تا نبینم زتو آزار , به ما مربوط است.
امر معروف کنم , نهی زمنکر بپذیر ,
تا ابد , ترمز اشرار , به ما مربوط است….

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۱. بیانات در دیدار جمع کثیری از مداحان ۱۳۶۸/۱۰/۲۸

۲. http://www.beytoote.com

دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For: من اگر کافر و بی دین و خرابم، به تو چه؟ “کفریات سیمین بهبهانی”+شعر جوابیه

مطالب مرتبط

60 نظر

 1. شیما

  احسنت عاااالییی

  هان ای مست می و فارغ از اندیشه روز حساب
  الحق که نمودی طالبی بر این دنیای کهنه سراب
  چه خام خیالی که کور شویم و لال و خواب
  نبینیم که ویران می کنی این خانه را

  پاسخ
 2. سیامک

  جوابیه استاد سیمین خیلی ضایع بود و اصلا شعر نبود مداحی بود . درضمن دین به هیچ کس نه اجازه داداه نه نهی منکر کارگر تو این جامعه که بچه مذهبی هاش داغون تر هستن. فقط نون ریا میخورن.

  پاسخ
  1. محمد

   منابع دینی ما امر به معروف و نهی از منکر را بر تمام مردم جامعه واجب دانسته اند، تا حدی که کمتر مسأله ای در دین مبین اسلام به اندازه این واجب فراموش شده آیات و روایات در مورد آن صادر شده است. حتی به فرموده علماء یکی از ضروریات دین شمرده شده است.
   در ضمن ممکن است کسانی خودشان را به عنوان بچه مذهبی جا بزنند و به قول ایشان اهل ریا باشند، و به تعبیری گرگی باشند که لباس میش پوشیده اند، ولی در جامعه ما متدینین بسیاری وجود دارد که در صورت انجام امر به معروف و نهی از منکر توسط آنها هیچ منکری در جامعه توان بقا نخواهد داشت.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر به کتاب واجب فراموش شده مراجعه شود.
   و در نهایت باید عرض کنم اگر انسان تقوا داشته باشد، بدون اطلاع و علم کافی اظهار نظر نمی کند و مثل سیمین بهبهانی از خدا بی خبر، پرونده اعمالش را از گناه پر نمی کند.
   صرفا جهت اطلاع

   پاسخ
 3. حبیب

  احسنت !!!!!!!!
  خدا بهتون خیر و برکت و قدرت فراوان برای اسلام عنایت فرماید

  پاسخ
 4. حسام

  اتفاقا دین اجازه دخالت در اعتقادات مردم رو نداده، خدا اگه میخواست همهداز یه طیف باشن مغز و فکر و قدرت تحلیل به انسان نمیداد و همه رو مسلمان می آفرید، کشورهای متعددی در دنیا هستند که مسلمان نیستند اما سرشار از نعمت های خداوندی هستند و بلا و بدبختی اندازه جمهوری اسلامی ندارند، این کارهای شما و دخالت در زندگی شخصی مردم به اسم اسلام تنها مردم رو فراری میده از دین خدا، تحریف دین اسلام مردم رو دین زده کرده و همونطور که میبینید سیاست های این چند دهه فقط باعث فراری شدن مردم از دین داره، افراط و تفریط هم اندازه ای داره، کش رو اگه زیاد بکشید تو چشم خودتون میخوره

  پاسخ
  1. محمد

   این همه آیات و روایاتی که مثل روز وجوب امر به معروف و نهی از منکر را بیان می کنند وقتی نبینیم، و بخواهیم چشمهایمان ببندیم و خود را به خواب بزنیم هیچ کس نمی تواند ما را بیدار کند، ولی اگر وجدان داشته باشیم و بدون تعصب حتی یک مطالعه کوتاه و سرسری در روایات و آیات و امر به معروف داشته باشیم، خواهیم دید که تمام مخالفین امر به معروف هم دارند از امر به معروف استفاه می کنند
   کدام مادر است که وقتی فرزندش می خواهد دست به بخاری بزند، جلوی او را نگیرد، کدام فرزند است که از جلوی مادرش که قند دارند شیرینی را بر ندارد.
   البته ممکن است به اسم امر به معروف عده ای مرتکب خلاف شوند مثل پدر و مادری که به اسم تربیت فرزند به بدترین شکل با فرزندشان برخورد می کنند، ولی این را به اسم دین گذاشتن واقعا بی انصافی محض است، چون در تمام عرصه ها افراط و تفریط وجود دارد

   پاسخ
  2. نیایش

   اولا ک امر ب معروف و نهی از منکر از واجبات دینه…دوما کی میگه کشورهای دیگه وضعیتشون از جمهوری اسلامی بهتره؟؟؟؟؟ شمامعلومه اصلا از اوضاع دنیا با خبر نیستی. مثلا فک کنیم ک وضعیت کشورهای غیر اسلامی خیلی بهتر باشه و از تمام نعمت های الهی برخوردار باشن این در واقع یه جور عذابه. قرآن ب این نوع عذاب میگه عذاب تدریجی.یعنی خدا انقدر بهشون نعمت میده تا در دنیا غرق بشن و هیچوقت نتونن لذت با خدا بودن رو تجربه کنن. شما اول سعی کن در مورد همه علوم آگاهی داشته باشی بعدش بیای دین اسلام رو زیر سوال ببری آقای محترم

   پاسخ
   1. عبداله

    قسم بخورتوالان مثلا داری ازبودن باخدالذت میبری .ثانیا اگه اوناتوی عذاب تدریجین ما توچه حالتی هستیم ؟لفظ قلم حرف زدن وشعاردادن الکی نشان ازبیسوادیه عزیز .بزاذمن توعذاب تدریجی باشم ولی شرمنده اهل وعیال واطرافیان نباشم چون حرمت مسلمان از کعبه بیشتره .لظفاکمی بفهمید بدنمیشه ها

    پاسخ
   2. Reza

    یعنی شما داری میگی ما که اینقدر سخت داریم زندگی میکنیم
    داریم لذت با خدا بودنو تجربه میکنیم
    بیا از فازت بیشتر واسم بگو اونم با رسم شکل
    خاک بر سر تو و امثال تو که گند زدین به همه چی
    آخه احمق کی گفته اونا لذت با خدا بودنو تجربه نمیکنن
    البته هرچند که همه میدونن فایده ای نداره
    بحث با امثال شماها
    وقتی ک اینقد فکرتون محدوده ک اینجور زندگی کردن ک هیچ لطفی نداره رو نسبت میدین به لذت با خدا بودنو

    پاسخ
    1. محمد

     سلام به تمام دوستان عزیز
     فکر می کنم یک مقداری در انتقال حرفهامون بهتر است ادب را رعایت کنیم
     دوستمان که می فرماید آنها در عذاب تدریجی هستند، منظورش این نیست که نعمتهای دنیا هرجا باشد نشانه عذاب است، ولی در بعضی از موارد خداوند نعمتهایش را به گناهکاران و کافران می دهد که یاد خدا نیافتند و این خودش نوعی عذاب است.
     و الا مطمئنا تمام ما در تمام دعاهایمان از خداوند درخواست خیر دنیا و آخرت را می کنیم
     بنده از طرف آقارضا از تمام دوستان عذرخواهی می کنم بابت توهینهایی که انجام داده اند، چون حتما ایشان هم قصدی نداشته اند، و غفلت باعث شده این طور عباراتی را بنویسند.

     پاسخ
  3. کوچک

   دوست عزیزم شما درست میگید اگر کش رو زیاد کشید بر میگرده و به خودمون میخوره
   اون کسی که ما رو آفریده پیامبران زیادی رو برای ما از جنس ما فرستاد تا راه درست زندگی کردن رو به ما نشان بدن و هیچ یک از این انسان ها دنبال این نبودن مردم خودشون رو تو جبهه ها رو بروی هم قرار بدن /
   ولی تمام حرف اون ها این بود که به ایمان برسید
   این راه رسیدن به وحدت است
   یک روز یک مرد می آید برای احیأ
   ایمان مرده در دلها
   چه زیبا میگه مولانا
   ای عاشقان ای عاشقان ان کس که بیند روی او
   شوریده گردد عقل او اشفته گردد خوی او
   معشوق را جویان شود دکان او ویران شود
   بر رو و سر پویان شود چون اب اندر جوی او
   چه خوب میشه دوستان پر ذوقم یک خورده بیشتر به شعر وادبیات کهن بها بدن جواب خیلی سوالات رو میشه تو این اشعار عرفا پیدا کرد
   اگر بخوایم ناحقانه قضاوت کنیم
   میتونیم خیام رو مرتد وکافر ومولانا رو. یک سنی شافعی حافظ را شرابخواره عطار را خیالاتی تصور کنیم
   پس چه خوبه اول خوب بفهمیم بعد قضاوت کنیم
   همچون ابراهیم خلیل اللّه برای پیدا کردن خدا ماه و خورشید و ستارگان رو آزمود تا ایمان حقیقی درونش رو پیدا بکنه
   با تشکر کوچک

   پاسخ
 5. آقاجانی

  با سلام و تشکر عارضم که از آنجایی که وزن شعر خانم سیمین با «فاعلاتن» یا «فعلاتن» شروع می‌شود لذا در مصراع ۹ که با واژۀ «دُنیا = دُن+یا» یعنی با دو هجای بلند آغاز شده است؛ صحیح نمی‌باشد و موجب اخلال در وزن گردیده و بدیهی است که با تلفظ ِ به شکل ِ «دُ+نَ+یا» یعنی دو هجای کوتاه و یک هجای بلند نیز مصطلح نیست.
  پیشنهاد حقیر این است که به‌جای آن، از معادل ِ وزنی و مفهومی آن یعنی «این سَرا» استفاده شود که در این‌صورت «سَرا» با «سراب» نسبت َ هم‌آوایی یا واج‌آوایی نیز پیدا خواهد کرد.
  یعنی :
  «این سَرا» گر چه سراب است به گفتار شما
  ……………………………………………………… والسلام.

  پاسخ
 6. رها

  دینی که به خودش اجازه میدهی اعتقادات قلبی منو رو زیر سوال ببره دین نیست موهومات ساخته یه سری عوامه هیچ کس نمیتونه اعتقادات آدم ها رو زیر سوال ببره به کسی هم ربط نداره در ضمن جوابیه این سوال کلا چرند و چرت بود من هر چه هستم به تو چه ……. بابا من دوست دارم هر چی باشم آخه به کسی ربطی نداره که مگه شما به زور دین و قرآن و کتاب این حرفا و به زور آتیش جهنم و بهشت که وجود نداره رو به خورد ملت دادین ما چیزی گفتیم ما میگویم تو هم بگو هر کس خواست راهشو انتخاب میکند دیگر فزونی موقوف از دوستان گلم معذرت میخواهم ……

  پاسخ
  1. محمد

   سلام علیکم
   اگر دینی که داریم از هوای نفسمان گرفته شده باشد نه از قرآن و اهل بیت حرف ایشان کاملا درست است، ولی دین اسلام می فرماید تمام مؤمنین با هم رفیقند و رفیق نباید نسبت به انحراف و ضرر و زیان رفیقش بی تفاوت باشد
   کما اینکه تمام کسانی که امر به معروف را زیر سؤال می برند خودشان در بسیاری موارد آمر به معروف هستند
   مثلا مادری که فرزندش می خواهد به بخاری دست بزند جلوی آن را می گیرد، این عمل چیزی جز نهی از منکر نیست.
   پزشکی به مردم می گوید ورزش کنید، فست فود و غذاهای نامناسب مصرف نکنید، سیگار نکشید و … دارد نهی از منکر و امر به معروف می کند
   و …….
   دوستان بیشتر دقت کنید و بیاندیشید
   به این راحتی با دستورات خداوند متعال که برای رشد و آسایش و راحتی زندگی ما صادر شده است مخالفت نکنیم

   پاسخ
 7. hoh

  جوابیه ی “صادق.ع.بیقرار به میثم صفرپور:

  بشنو این شعر، صفرپور ،به تو مربوط است
  لحن تند و کمی ناجور، به تو مربوط است
  کفر و بی دینیِ سیمین و من و آن،چه به تو؟
  شهوتِ زاهدِ مغرور، به تو مربوط است
  اگر از ساز نداری دل خوش، خب تو نرقص
  رقصِ با سازِ خودت جور، به تو مربوط است
  مستی و عیش و کمی باده تو را حاجت نیست
  کِیف با منقل و وافور ، به تو مربوط است
  اگر از شعر رسد بارش طوفان بلا
  مُردن و خفتنِ در گور، به تو مربوط است
  قصه ی نوح نبی، وَهمِ قشنگیست ولی…
  قصه ی “هاله ای از نور”، به تو مربوط است
  “ریش در ریش به اندیشه ی ما زخم زدید”
  ملّتی گُنگ و کَر و کور،به تو مربوط است
  تو اگر لایق الطاف خدایی ،خوش باش
  باغ و فاحِشکده ی حور،به تو مربوط است
  در و دربار که دستِ تو و همکیشان است
  نوکر و ناظر و منظور، به تو مربوط است
  تو دم از پوزه و قلّاده زدی؟ شرمت باد
  پوزه و گرمیِ آخور، به تو مربوط است
  چهارده قرن شده کشتیِ این جامعه غرق
  قایقِ صید و پُر از تور، به تو مربوط است
  میکنم مست ببینی که چه بی آزارم
  اذیت و اربده و زور، به تو مربوط است
  تو که بیزار ز چنگی و ربابی ، چه به من؟
  به عزا ، عرعرِ شیپور، به تو مربوط است
  من اگر خانه بمیرم چه به تو؟ …در کوچه…
  کُشتن مردمِ رنجور ، به تو مربوط است
  دین تو داده اجازه که دخالت بکنی؟؟؟
  دخل در مقبره و گور، به تو مربوط است
  امرِ معروفِ،تو از جاهلی و نادانیست
  رسمِ اعراب شَل و کور ، به تو مربوط است

  پاسخ
  1. محمد

   سلام علیکم
   میزان حق و باطل سخنان و راههای متنوعی که افراد مختلف به ما نشان می دهند قرآن و کلمات اهل بیت است.
   وقتی قرآن و روایات و علماء امر به معروف و نهی از منکر را به عنوان بزرگترین و اجب فراموش شده مطرح می کنند، دیگر جایی برای بحث و کلمات کسانی که بویی از مفاهیم دینی نبرده اند باقی نمی ماند.
   به عنوان مثال امیر المؤمنین علیه الصلاه و السلام این قرآن ناطق الهی در نهج البلاغه در مقایسه امر به معروف و نهی از منکر با سایر کارهای نیک حتی جهاد در راه خدا می فرمایند تمام آن اعمال همانند قطره ای است دربرابر دریای مواج الهی.

   پاسخ
 8. علی رضا

  درود بر مجاهدان عرصه امر به معروف و نهی از منکر؛ ستارگان و نور افکنان پر فروغ روی این کره خاکی . خداوند به تلاشتان برکت دهد . (و لا یستخفّنک قول الذین لا یوقنون…آیه پایانی سوره روم)
  والسلام علی من اتبع الهدی

  پاسخ
 9. Reza

  سوالی دارم از دوست خوبمون نیایش
  بنظر شما با توجه ب وضع مملکت و مردم ما داریم لذت با خدا بودنو تجربه میکنیم ؟!
  شعار دادن تا کی ؟

  پاسخ
 10. محمد حسین

  واقعا عالی بود….
  خدا به شاعر جوابیه انشاالله رزق بالایی بده…..

  در جواب بعضی از دوستان هم باید گفت که با گفتن این شعر هیچ مشکلی رو رفع نمیکنه فقط سیلی محکمی به دهان سیمین بهبهانی است که دیگر قصد توهین به مقدسات ما و همچنین کم رنک کردن ارزش ها در وجود ماست….

  پاسخ
 11. ابی

  درود بر سیمین عزیز
  خیلی زیباست.
  تویی که به این شعر میگی کفریات!!!
  کاش یکم فکر کنی و بعد حرف بزنی
  اگه می خوایی کسی رو قضاوت کنی قبلش شهامت داشته باش و خودت رو بجای او بذار
  کفش هاش را بپوش و تمام مسیر زندگیش رو طی کن.رنج هایی که کشیده ظلم هایی که دیده و… بعد با وجدانی آگاه قضاوت کن که اگه من جات باشم بازم قضاوت نمی کنم.
  گفتن امر و نهی نگفتن دخالت در عقاید دیگران.سیمین از دخالت ها به تنگ اومده نه از امر و نهی.
  از خدا بترس و انقد زود و تند برای مردم حرف در نیار و آبروشونو نریز.
  متاسفم

  پاسخ
  1. محمد

   سلام علیکم
   نمی دانم شما از کجای این شعر بحث دخالت را متوجه شدید؟!!!!
   در صورتی که شاعر اصلا بحث دخالت و امر و نهی را کاری ندارد، فقط می گوید به دیگران هیچ ربطی ندارد که من چه غلطی می کنم، به هیچ عنوان ربطی ندارد، و کسی حق ندارد به احوالات من کاری داشته باشد، خواه با امر و نهی، خواه به هر نحو دیگر

   پاسخ
 12. خیام

  قومی متفکرند اندر ره دین قومی به گمان فتاده در راه یقین
  میترسم از آن که بانگ آید روزی کای بیخبران راه نه آنست و نه این

  پاسخ
  1. محمد

   اگر منظور این است که با این طرز تفکر از فردا یقینیات خودمان را مثل وجود روز و خورشید و امثال آن را انکار کنیم که واقعا جای تأسف دارد که در این عصر چنین طرز تفکرهایی هم وجود داشته باشد و اگر منظور چیز دیگری است که ما متوجه نشدیم

   پاسخ
 13. علی

  در رابطه با خآنم بهبهانی،
  همین بس که ایشون از نعمت تشییع جنازه ایی که در آن عده ای برایش قران و فاتحه بخوانند و لا الله الا الله بگویند،محروم شد.
  خدا خوب جواب اینجور بنده ها رو میده.

  پاسخ
 14. علی بی غم

  اشعار سیمین خیلی خیلی زیباست سیمین در این اشعار داد آزادی می زند ولی جوابیه غلط اندر غلط خیلی مفتضح است

  پاسخ
  1. محمد

   جواب شما در سایر نظرات داده شده است، اگر ذره ای با روایات و آیات و نظر خدا و پیامبر و اهل بیت آشنا بودید چنین نمی فرمودید

   پاسخ
   1. کافر بی دین

    چقدر علافی که نشستی جواب همه رو می دی
    بشین قرآنت رو بخون چکار داری به دیگران
    امثال شما ها هر چی بگین باز حرف خودتونو می زینید پس بحث کردن با شما ها مثل اب تو هاون کوبیدنه
    بعدم دین یه چیز شخصیه ، به هیچ کسی ربطی نداره که اعتقاداتش چیه و چکار می کنه
    امر به معروف و نهی از منکرم مال اون ملخ خورای بیابون گرده نه ما
    صبح تا شب نشستین یه مشت اراجیف به خورد این ملت می دین با پا راست برو مسراح ثواب داره با چپ بری با سر می ری جهنم
    اون وقت دنیا داره روز به روز پیشرفت می کنه و به علمش می افزایه من در حال یاد گیری عیسی چی گفت ، موسی چی گفت ، هر چی گفتن تموم شد رفت بنداز دور بچسب به زندگیت که خربزه آبه
    به قولی هفت شهر عشق را عطار گشت ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم تا وقتی این ملت وقتشونو برای فرعیات و فضولی تو زندگی دیگران بزارن همین میشه
    به جا خوندن روایات که یک درصد تو زندگی موثر نیست بزارید برا یادگیری علم

    پاسخ
    1. محمد

     ببخشید اگر یک نفر به مادر شما توهین کند و یا بخواهد ظلمی کند شما ساکت می نشینی؟!!!
     البته شاید آنقدر روشن فکر باشی که چنین کنید!!!
     چون من همانطور که نمی توانم دهن کجی به پدر و مادرم را ببینم، نمی توانم دهن کجی و مخالفت با خداوند را ببینم. مگر اینکه بی غیرت باشم!!

     پاسخ
  2. شهریار

   امید وارم معنای واقعی ازادی را بدانیم…
   ازادی جسم کجا…ازادی روح کجا…
   یک عده روح خود را اسیر جسم فانی کرده اند و اسمش را گذاشته اند ازادی در صورتی که ازادی واقعی ازادی ای است که روح دیگر در بند جسم نباشد و بر او فائق اید…
   امید وارم به غیر از عاشقان وعارفان الله دیگران نیز منظور من را متوجه گردند.

   پاسخ
 15. علی بی غم

  شدم گمراه و سرگردان، میان این همه ادیان
  میان این تعصب ها، میان جنگ مذهب ها!
  یکی افکار زرتشتی، یکی افکار بودایی
  یکی پیغمبرش مانی، یکی دینش مسلمانی
  یکی در فکر تورات است، یکی هم هست نصرانی!
  هزاران دین و مذهب هست، در این دنیای انسانی …
  خدا یکی… ولی… اما… هزاران فکر روحانی ….
  رها کردیم خالق را گرفتاران ادیانیم!
  تعصب چیست در مذهب؟! مگر نه این که انسانیم!
  اگر روح خدا در ماست… خدا گر مفرد و تنهاست ….
  ستیز پس برای چیست؟!
  برای خود پرستی هاست …من از عقرب نمی ترسم ولی از نیش می ترسم
  از آن گرگی که می پوشد لباس میش می ترسم
  از آن جشنی که اعضای تنم دارند خوشحالم
  ولی از اختلاف مغز و دل با ریش می ترسم
  هراسم جنگ بین شعله و کبریت و هیزم نیست
  من از سوزاندن اندیشه در آتیش می ترسم
  تنم آزاد، اما اعتقادم سست بنیاد است
  من از شلاق افکار تهی بر خویش می ترسم
  کلام آخر این شعر یک جمله و دیگر هیچ
  که هم از نیش و میش و ریش وهم از خویش میترسم……..
  سیمین بهبهانی

  پاسخ
  1. محمد

   اینکه در هر قوم و مذهبی افراد جاهل متعصب وجود دارند، دلیل نمی شود که ما راه حق را رها کنیم.
   این اتفاق فقط در مورد مذهب نیست در تمام مسائل وجود دارد.
   این که افرادی منافق گونه بیایند و دم از خدا بزنند در هر زمانی بوده است، ولی چه ارتباطی به مدعیان راستین دارد.
   ما اگر واقعا تابع خداییم باید ببینیم خدا چه می فرماید و چه چیز را بر ما لازم دانسته
   وقتی خدا می فرماید اگر پیامبری خاتم النبیین و خلافت بلافصل امیر المؤمنین و یازده امام بعد از ایشان را نپذیرید، هر آنچه نماز و روزه و اعمال انجام دهید نمی پذیرم و جهنمی هستید، دیگر از پیش خود شعرهای بی محتوا و بی پایه اساس سرودن معنی ندارد.
   بعضی ممکن است بگویند این اعتقادات چه ربطی به اعمال ما دارد
   عرض می کنیم همان خدایی که می فرماید نماز بی وضو ولو هزاران رکعت باشد باطل است، می فرماید نماز بی ولای علی، نماز بی وضو است و باطل

   پاسخ
 16. زهرا

  سیمین راس میگه دیگ چیه زورتون میاد یکی درست و حسابی جوابتونو میده؟اره…
  هه ما شاعرا خوب میتونیم حال بگیریم…

  پاسخ
 17. امیر

  امر به معروف از واجبات دین مهر و محبت، دین اسلام است…. و به هر نحوی باید آن را به انجام رساند…. حتی با پاشیدن اسید در صورت مردم !
  جای شکرش باقیست که بهانه ای وجود ندارد که دوستان این کار را به استکبار جهانی نسبت دهند!
  البته اگر این نظر اجازه ی انتشار یابد!

  پاسخ
  1. محمد

   اساس امر به معروف ، عشق و محبت است، اصلا امر به معروف یعنی تنها خوری ممنوع.
   اسیدپاشی هیچ ارتباطی که به امر به معروف ندارد هیچ بلکه یک عمل کاملا حرام است
   امر به معروف در سطح مردم فقط تذکر زبانی است و باید با مهربانی و عطوفت کامل صورت گیرد

   پاسخ
 18. بتوچه

  جمع کنید باوا

  دارید تمام اموال مارو غارت میکنید ب نام دین حالا ب یه شعر گیر میدید حروم خورا

  پاسخ
  1. محمد

   سلام علیکم
   نمی دانم منظورتون از اینکه ما مال شما را غارت کرده ایم با چه سند و مدرکی مطرح کرده اید، اگر کسی چنین غلطی کرده باید پاسخگو باشد.
   ما به یک شعر گیر ندادیم پاسخ یک تفکر منافی با دین را داده ایم

   پاسخ
 19. فرهاد

  من یکی از بزرگترین مشکلاتم با اسلام اینه که میگه اگه از دین من خارج بشی مرتدی و حکمت اعدامه…..یکی به من بگه این یعنی چی؟در خصوص شعر خانم بهبهانی هم باید بگم که مواردی که ایشون اشاره کرده همش مسائل شخصیه که رعایت یا عدم رعایت کردنشون ضرری و اسیبی به کسی نمیرسونه و ازادی یعنی همین،یعنی تا جایی که به حق و حقوق کسی تجاوز نکنی اختیار عمل داشته باشی…

  پاسخ
  1. محمد

   سلام دوست عزیز
   شاید به خاطر اینست که تغییر دین و اعتقادات می تواند به یک مرض مسری تبدیل شود، و افراد با کوچکترین شبهه ای دست از دین و اعتقاداتشان بردارند، این خودش یک عامل بازدارنده است تا فرد به محض برخورد با کوچکترین شبه به انحراف کشیده نشود بلکه به تحقیق و بررسی بپردازد و مطمئن باشید کسی که واقعا بدون تعصب تحقیق کند به حقانیت اسلام پی می برد.
   در ضمن بعضی از احکام هدف اجرای آن نیست بلکه خود حکم بازدارنده است نه اجرای آن، مثلا وقتی می گویند و لکم فی القصاص حیاه، ظاهرا یعنی وقتی حکم قصاص هست دیگر کسی به فکر قتل نمی افتد و این خودش عامل بازدارند از قتل است
   در مورد نظرات خانم بهبهانی هم باید عرض شود، در روایات آمده است که گناه اگر مخفیانه انجام شود ، ضررش به انجام دهنده آن می رسد ولی اگر در آشکار انجام شود ضررش گریبانگیر جامعه خواهد شد.
   شاید به خاطر اینست که وقتی گناه علنی می شود قبح و زشتی گناه از بین می رود و موجب ترویج گناه می شود.
   پس به این معنی فرد گناهکار فضای جامعه را دارد با بیماری مسریش بیمار و آلوده می کند، پس به حق و حقوق دیگران دارد تجاوز می کند

   پاسخ
 20. علی

  من نمیدونم چرا بعضی ها ندونسته حرف میزنن
  اینکه یه عده مخالف دین حاکم بر کشور هستن و میخوان سکولار باشن ، خوب باشن ، خوب کسی باهاشون کاری نداره، اما یه حدی داره اونم اینه که فقط تو حوزه فردی خودش باشه نه تاثیر گذاری تو جامعه و حتی یه نفر و بعد انتظار برخورد جامعه رو نداشته باشه …
  اینم نگیم که این فقط تو دینه و مثلا تو آمریکا ( مهد آزادی!!!) همچین چیزی نداریم …
  تو همه فرهنگ ها داریم این مسئله رو ؛ این کاملا منطقیه . مثلا تو آمریکا ، شیطان پرستان میتونن فرهنگ خاص خودشون رو ترویج بکنن چون با فرهنگ آمریکایی میخونه ، اما اسلام شیعی بخواد حرفی بزنه ، این میشه حمله به سبک زندگی آمریکایی …
  ثانیا مشکلات جامعه رو به دین نچسبونید ، چون هنوز دین کامل پیاده نشده ؛ این که تو جامعه هست قسمتی از دینه و اونم با نواقص اجرایی خودش. یه عده داخل کشور فقط به فکر جیب خودشون هستن و به دین ربطی نداره ، مگه همین الآن که ۵۰ میلیون انسان کوپن بگیر غذا تو آمریکا هست ( آمار خودشونه ) دین این کار رو باهاشون کرده یا یونان ورشکسته و اوضاع اقتصادی کل اروپا و خیلی کشورهای دیگه …
  اتفاقا همین ریچارد واتسون میگه که فقط اقتصاد اسلامی میتونه اقتصاد جهانی رو نجات بده ، اینکه دیگه اعتراف خودشونه . خودشون میگن ما اشتباه کردیم دین رو از جامعه گرفتیم و خانواده ها از هم پاشیده و چیزی به اسم خانواده دیگه نداریم و قس علی هذا …

  پاسخ
 21. حسین اسدی

  بهتر بود پاسخ می دادید:
  کفر و بی دینی ات ای یار , به ما مربوط است,
  بشنو این پند گهربار , به ما مربوط است.
  تو که با لهو و لعب در پی مستی هستی,
  میکنی جمع، گرفتار , به ما مربوط است.
  بی خیالت بشوم بارش طوفان بلا,
  میرسد از درو دیوار , به ما مربوط است.
  آنچه آمد به سر طایفه نوح نبی ,
  میشود واقعه تکرار , به ما مربوط است.
  من اگر لایق الطاف خدایم , خدا می داند
  تو کنی جامعه بیمار , به ما مربوط است.
  تو به این کوه گنه عامل شیطان گشتی ,
  شده ای نوکر دربار به ما مربوط است.
  گر تو سوراخ کنی کشتی این جامعه را ,
  میشود غرق به ناچار، به ما مربوط است.
  تو که با چنگ و ربابت همه مردم را ,
  میکنی مستعد نار , به ما مربوط است.
  دین من داده اجازه که دخالت بکنم ,
  تا نبینم زتو آزار , به ما مربوط است.
  امر معروف کنم , نهی زمنکر بپذیر ,
  تا ابد , ترمز اشرار , به ما مربوط است….

  پاسخ
  1. جواد زحمتکش

   همان کسی که فرموده لااکراه فی الدین فرموده ولتکن منکم امه یدعون الی الخیر و یأمرون بالمعروف و ینهون عن المنکر و اولئک هم المفلحون

   پاسخ
 22. مهدی

  به من چه = به درک

  تو اگر کافر و بی دین و خرابی به درک
  تو اگر مست می و شرب و شرابی به درک

  من اگر منطقی و عاشق دینم به تو چه
  تو اگر در همهء عمر به خوابی به درک

  من اگر عاشقم و غرق نمازم به تو چه
  تو اگر پوکی و مانند حبابی به درک

  من اگر لایق الطاف خدایم به تو چه
  تو اگر مستحق خشم و عذابی به درک

  تو نمیفهمی اگر عالم دنیا گذراست
  غافل از پاسخ آن روز حسابی به درک

  تو اگر بوی عفونت دهی و پاک نئی
  دوری از عطر گل و بوی گلابی به درک

  تو اگر حجب و حیا و شرفت نیست بدان
  که نه انسانی و مانند کلابی به درک

  من اگر جرعه خور باده کوثر به تو چه
  تو ولی دور از این باده ی نابی به درک

  من اگر طالب حوری بهشتم به تو چه
  تو اگر جاهل ایام شبابی به درک

  من اگر ترس قیامت به دلم هست و خدا
  تو ولی مستحق هر چه عذابی به درک
  فرخ

  پاسخ
 23. کامران حیدری

  ﺣﺎﻻ ﺑﺸﻨﻮﯾﺪ
  ﺟﻮﺍﺑﯿﻪ ﯼ “ﺻﺎﺩﻕ .ﻉ. ﺑﯿﻘﺮﺍﺭ ﺑﻪ ﻣﯿﺜﻢ ﺻﻔﺮﭘﻮﺭ:
  ﺑﺸﻨﻮ ﺍﯾﻦ ﺷﻌﺮ، ﺻﻔﺮﭘﻮﺭ ،ﺑﻪ ﺗﻮ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺍﺳﺖ
  ﻟﺤﻦ ﺗﻨﺪ ﻭ ﮐﻤﯽ ﻧﺎﺟﻮﺭ، ﺑﻪ ﺗﻮ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺍﺳﺖ
  ﮐﻔﺮ ﻭ ﺑﯽ ﺩﯾﻨﯽِ ﺳﯿﻤﯿﻦ ﻭ ﻣﻦ ﻭ ﺁﻥ، ﭼﻪ ﺑﻪ ﺗﻮ؟
  ﺷﻬﻮﺕِ ﺯﺍﻫﺪِ ﻣﻐﺮﻭﺭ، ﺑﻪ ﺗﻮ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺍﺳﺖ
  ﺍﮔﺮ ﺍﺯ ﺳﺎﺯ ﻧﺪﺍﺭﯼ ﺩﻝ ﺧﻮﺵ، ﺧﺐ ﺗﻮ ﻧﺮﻗﺺ
  ﺭﻗﺺِ ﺑﺎ ﺳﺎﺯِ ﺧﻮﺩﺕ ﺟﻮﺭ، ﺑﻪ ﺗﻮ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺍﺳﺖ
  ﻣﺴﺘﯽ ﻭ ﻋﯿﺶ ﻭ ﮐﻤﯽ ﺑﺎﺩﻩ ﺗﻮ ﺭﺍ ﺣﺎﺟﺖ ﻧﯿﺴﺖ
  ﮐِﯿﻒ ﺑﺎ ﻣﻨﻘﻞ ﻭ ﻭﺍﻓﻮﺭ ، ﺑﻪ ﺗﻮ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺍﺳﺖ
  ﺍﮔﺮ ﺍﺯ ﺷﻌﺮ ﺭﺳﺪ ﺑﺎﺭﺵ ﻃﻮﻓﺎﻥ ﺑﻼ
  ﻣُﺮﺩﻥ ﻭ ﺧﻔﺘﻦِ ﺩﺭ ﮔﻮﺭ، ﺑﻪ ﺗﻮ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺍﺳﺖ
  ﻗﺼﻪ ﯼ ﻧﻮﺡ ﻧﺒﯽ، ﻭَﻫﻢِ ﻗﺸﻨﮕﯿﺴﺖ ﻭﻟﯽ …
  ﻗﺼﻪ ﯼ ” ﻫﺎﻟﻪ ﺍﯼ ﺍﺯ ﻧﻮﺭ “، ﺑﻪ ﺗﻮ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺍﺳﺖ
  ” ﺭﯾﺶ ﺩﺭ ﺭﯾﺶ ﺑﻪ ﺍﻧﺪﯾﺸﻪ ﯼ ﻣﺎ ﺯﺧﻢ ﺯﺩﯾﺪ ”
  ﻣﻠّﺘﯽ ﮔُﻨﮓ ﻭ ﮐَﺮ ﻭ ﮐﻮﺭ،ﺑﻪ ﺗﻮ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺍﺳﺖ
  ﺗﻮ ﺍﮔﺮ ﻻﯾﻖ ﺍﻟﻄﺎﻑ ﺧﺪﺍﯾﯽ ،ﺧﻮﺵ ﺑﺎﺵ
  ﺑﺎﻍ ﻭ ﻓﺎﺣِﺸﮑﺪﻩ ﯼ ﺣﻮﺭ،ﺑﻪ ﺗﻮ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺍﺳﺖ
  ﺩﺭ ﻭ ﺩﺭﺑﺎﺭ ﮐﻪ ﺩﺳﺖِ ﺗﻮ ﻭ ﻫﻤﮑﯿﺸﺎﻥ ﺍﺳﺖ
  ﻧﻮﮐﺮ ﻭ ﻧﺎﻇﺮ ﻭ ﻣﻨﻈﻮﺭ، ﺑﻪ ﺗﻮ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺍﺳﺖ
  ﺗﻮ ﺩﻡ ﺍﺯ ﭘﻮﺯﻩ ﻭ ﻗﻠّﺎﺩﻩ ﺯﺩﯼ؟ ﺷﺮﻣﺖ ﺑﺎﺩ
  ﭘﻮﺯﻩ ﻭ ﮔﺮﻣﯽِ ﺁﺧﻮﺭ، ﺑﻪ ﺗﻮ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺍﺳﺖ
  ﭼﻬﺎﺭﺩﻩ ﻗﺮﻥ ﺷﺪﻩ ﮐﺸﺘﯽِ ﺍﯾﻦ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﻏﺮﻕ
  ﻗﺎﯾﻖِ ﺻﯿﺪ ﻭ ﭘُﺮ ﺍﺯ ﺗﻮﺭ، ﺑﻪ ﺗﻮ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺍﺳﺖ
  ﻣﯿﮑﻨﻢ ﻣﺴﺖ ﺑﺒﯿﻨﯽ ﮐﻪ ﭼﻪ ﺑﯽ ﺁﺯﺍﺭﻡ
  ﺍﺫﯾﺖ ﻭ ﺍﺭﺑﺪﻩ ﻭ ﺯﻭﺭ، ﺑﻪ ﺗﻮ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺍﺳﺖ
  ﺗﻮ ﮐﻪ ﺑﯿﺰﺍﺭ ﺯ ﭼﻨﮕﯽ ﻭ ﺭﺑﺎﺑﯽ ، ﭼﻪ ﺑﻪ ﻣﻦ؟
  ﺑﻪ ﻋﺰﺍ ، ﻋﺮﻋﺮِ ﺷﯿﭙﻮﺭ، ﺑﻪ ﺗﻮ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺍﺳﺖ
  ﻣﻦ ﺍﮔﺮ ﺧﺎﻧﻪ ﺑﻤﯿﺮﻡ ﭼﻪ ﺑﻪ ﺗﻮ؟ …ﺩﺭ ﮐﻮﭼﻪ …
  ﮐُﺸﺘﻦ ﻣﺮﺩﻡِ ﺭﻧﺠﻮﺭ ، ﺑﻪ ﺗﻮ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺍﺳﺖ
  ﺩﯾﻦ ﺗﻮ ﺩﺍﺩﻩ ﺍﺟﺎﺯﻩ ﮐﻪ ﺩﺧﺎﻟﺖ ﺑﮑﻨﯽ؟؟؟
  ﺩﺧﻞ ﺩﺭ ﻣﻘﺒﺮﻩ ﻭ ﮔﻮﺭ، ﺑﻪ ﺗﻮ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺍﺳﺖ
  ﺍﻣﺮِ ﻣﻌﺮﻭﻑِ،ﺗﻮ ﺍﺯ ﺟﺎﻫﻠﯽ ﻭ ﻧﺎﺩﺍﻧﯿﺴﺖ
  ﺭﺳﻢِ ﺍﻋﺮﺍﺏ ﺷَﻞ ﻭ ﮐﻮﺭ ، ﺑﻪ ﺗﻮ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺍﺳﺖ

  پاسخ
  1. محمد

   مشکل ما با شما سر این شعرها نیست، بلکه مشکل در شناخت خداوند و قرآن و اهل بیت است و الا زندگی دنیا و آخرتمان این چنین نبود

   پاسخ
 24. امین

  خودتون قضاوت کنید… مثلا یه فرقه ی شیطانی رو در نظر بگیرید که از روی خرافات بگه که مراسم مذهبی فرقشون رو همه ی مردم روستا مثلا باید انجام بدن وگرنه خدا همشون رو عذاب می کنه… و بعد با این استدلال بیان بگن پس به همه ربط داره که مسائل اون اون فرقه انجام می شه یا نه…
  تو رو خدا با دیدن این متن قضلوت نکنید به خدا همین الان روزه ام که اینو می نویسم! دارم می گم فقط جواب خوبی ـنداده شاعر عزیزمون !

  پاسخ
  1. محمد

   خوب باید صدای ما که مدعی اهل حق هستید بیشتر باشد و الا دشمن که در حال حاضر دارد تبلیغ انحرافاتش را با ملیاردها دلار پول انجام می دهد

   پاسخ
 25. محمد

  امر به معروف و نهی از منکر مراحلی داره که ما متاسفانه فقط اجبار و زور و دخالتش تو زندگی کاملا خصوصی مردم رو میبینیم!
  حجاب اجباری نمونه بارزشه!
  باید اول ریشه دروغ و ربا و دزدی و حسد و ((ریا)) و … رو خشکوند بعد به جوابیه های اینطوری فکر کرد!
  شاید این کفریات اونقدر هم کفریات نباشه! مخصوصا تو زمان خودش و تو شرایط خودش!

  پاسخ
  1. محمد

   پس از این به بعد همه چی را تعطیل کنیم و بریم دنبال حل ریشه دروغ و …
   آموزش ، پرورش، تربیت، ورزش و …

   پاسخ
 26. حامد

  آخه مومن منسوب به سیمین بهبهانی؟؟؟؟
  یه جو عقل هم خوبه.
  سیمین بهبهانی ریش داشته؟؟؟
  تا حالا شعری از سیمین بهبهانی خوندی تو عمرت؟ هم شما که این متن رو منتشر کردی هم تمام ابلهانی که در رد یا تایید مطلب نوشتن.

  پاسخ
  1. محمد

   قضاوت با مخاطبین است
   البته اینها برای کسی است که خدا و پیغمبر را بشناسد و الا که مشکلش ریشه است و فعلا با او کاری نداریم

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.