نهادهای متولّی امر به معروف و نهی از منکر در حکومت ایران

امر به معروف و نهی از منکر وظیفه ای عمومی است، ولی علاوه بر این، در جمهوری اسلامی نهادهایی به طور ویژه این فریضه را دنبال می کنند. از جمله مهمترین این نهادها ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر است که طبق آن چه در اساسنامه خود آورده، «احیاء فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی» را هدف خود می داند. این ستاد در سال ۱۳۷۲ به ریاست آیت‌الله احمد جنتی تشکیل و شروع به کار نمود.

همچنین با هدف اجرای این فریضه و تعالی جامعه، «طرح امر به معروف و نهی از منکر» در سال ۱۳۸۹ در مجلس شورای اسلامی مطرح شد. طبق این طرح «به منظور سیاستگذاری در زمینه فریضه امر به معروف و نهی از منکر و گسترش فرهنگ آن در جامعه و ساماندهی امور مربوط به این فریضه، نظارت بر کلیه فعالیتهای دولتی، غیر دولتی و مردمی و هماهنگی بین دستگاهها، شورایی به نام «شورای سیاستگذاری امر به معروف و نهی از منکر» به ریاست نماینده مقام معظم رهبری در شورا تشکیل می شود.»[۱۹]

علاوه بر اینها، طرح تأسیس «سازمان امر به معروف و نهی از منکر» هم اکنون در کارگروه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی قرار دارد. [۲۰] در سال ۱۳۹۳ امر به معروف اعلام کرد که به همراه نیروهای انصار و حزب‌الله قصد دارد چهار هزار گشت موتوری در خیابان های تهران و شهرستان ها به راه بیندازد. این اعلام با واکنش دولت حسن روحانی و چهره های روشنفکر روبه رو گشت و وزارت کشور گفت چنین مجوزی داده نمی‌شود. مدتی کوتاه بعد، امام جمعه ی اصفهان اعلام کرد که تذکر در امر به معروف باید فراتر از تذکر لسانی باشد. در اندک زمانی (در اواخر مهرماه سال ۱۳۹۳) موجی از اسید پاشی به چهره ای زنان اصفهانی به راه افتاد که رسانه های داخل و خارج ازایران اعلام کردند این اسیدپاشی ها به سازمان امر به معروف و نهی از منکر ارتباط دارد. انصار حزب‌الله و امر و به معروف به شدت این اتهام را رد کردند و روزنام ههای اصولگرا و گروهی دیگر از تریبون ها این شایعات را برساخته ی رسانه های بیگانه و «دشمن» خواندند.

دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For:  نهادهای متولّی امر به معروف و نهی از منکر در حکومت ایران

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.